Alegria 1961

Alegria 1961

Scheepstype: overige

Bouwwerf: De Hoop, Schiedam

Bouwjaar: 1961

Lengte: 2195 cm

Diepgang : 90 cm

Breedte : 412 cm

Kruiphoogte : 340 cm

Officiële thuishaven : Nederhorst den Berg

Motor : Daf

Bouwjaar van de motor : 1985

Vermogen van de motor : 140 PK

ENI-nummer : 02311023

   

Alegria – Van bunkerschip tot woonschip

Alegria werd in 1961 gebouwd op scheepswerf De Hoop in Schiedam. Het schip deed jarenlang dienst als bunkerschip, voornamelijk voor het bevoorraden van binnenvaartschepen in de omgeving van Lauwersoog.

Het ontwerp was volledig gericht op functionaliteit. Zo had Alegria een volle buik, bedoeld om zoveel mogelijk brandstof op te kunnen slaan. De langszij-tanks liepen over de lengte van het schip en waren voorzien van dwarsschotten, waardoor de vloeistoffen beter verdeeld werden. De volledig stalen romp was essentieel vanwege de brandveiligheid en de druk die de opgeslagen vloeistoffen met zich meebrachten. Speciaal ontworpen ontluchtingssystemen met vlamkerende roosters voorkwamen dat dampen konden ontploffen bij ontsteking.

Aan luxe deed Alegria niet: het had een klein stuurhuis en een eenvoudig woonverblijf. Alles draaide om het werk – het was een puur functioneel vaartuig.

Zoals in veel sectoren, ging ook in de wereld van de bunkerschepen de schaal omhoog: groter en efficiënter werd de norm. In 2001 betekende dat het einde van Alegria’s carrière als bunkerschip. Het schip werd verkocht en kreeg een nieuw doel: het werd omgebouwd tot varend woonschip.

Van 2001 tot 2025 onderging Alegria een volledige transformatie. Toch zijn enkele originele elementen bewaard gebleven, zoals het stuurwiel, delen van de dwarsschotten, het anker – en natuurlijk die kenmerkende volle buik.

Vandaag is Alegria klaar om de binnenwateren van Nederland, België, Duitsland en Frankrijk te verkennen.
Wie weet komt u haar nog eens tegen, droogvallend op het wad in de buurt van Lauwersoog – de plek waar ooit haar reis begon als nuchter werkpaard van de binnenvaart.