Antje Tomina 1923

Antje Tomina 1923

Scheepstype:

Bouwwerf: J.H. Kosters Gideon Groningen

Bouwjaar: 1923

Lengte: 2000 cm

Diepgang : 130 cm

Breedte : 375 cm

Kruiphoogte : 330 cm

Officiële thuishaven : Haren

Motor : DAF DKA1160A

Bouwjaar van de motor : 1984

Vermogen van de motor : 169 PK

ENI-nummer :

   

De Antje Tomina is in 1924 gebouwd bij de werf J.H. Kosters Gideon in Groningen in opdracht van Klaas Boersma, van de Langestreek op Schiermonnikoog. Hij vernoemde het 21 meter lange schip naar zijn vrouw. Het schip was gemotoriseerd met een 90 pk Kromhout motor en onderhield drie keer per week een beurtdienst tussen Groningen en Schiermonnikoog. Naast het vervoer van goederen gingen ook passagiers mee welke meestal in het gangboord zaten.
De vaste ligplaats van de Antje Tomina in Groningen was de bij de Kapteynbrug aan de Oosterhamrikkade, tegenover nummer 10. Dit was bij het vroegere bodeterrein.
De route ging over het Oosterhamrikkanaal, Van Starkenborgkanaal, Reitdiep, Lauwerszee en Waddenzee. Plaatsen onderweg waren Garnwerd, Zoutkamp en Oostmahorn.
Dit ging door tot de zestiger jaren. Schipper Klaas Boersma overleed in 1966, 67 jaar oud. Beurtschip Antje Tomina werd verkocht aan de familie Rispens uit Zoutkamp en werd omgebouwd naar garnalenkotter met kenmerk ZK46. De nieuwe naam werd Zeemeeuw. Voor de garnalenvisserij werden 2 masten, lieren, koorkgerei en een koelinstallatie op het schip geplaatse. De garnalenvisserij vond plaats op de Waddenzee en de Noordzee. Het schip kreeg in deze periode ook nog een nieuw stuurhuis, een verhoogde verschansing en een andere motor, een DAF DKA1160A. De toenmalige eigenaar Henk Steigstra, kleinzoon van Henk Rispens heeft tot 2016 met het schip gevist.
In 2019 is het schip door ons gekocht en omgebouwd voor de pleziervaart. Vanwege het ontbreken van een CVO is het schip ingekort naar 19.95 meter en voorzien van een opbouw boven het ruim. De doopnaam Antje Tomina is in ere hersteld en ook het kenmerk ZK46 wordt nog zichtbaar gevoerd.